18 Şubat 2016 Perşembe

NASIL BİR BİRİKİM YAPABİLİRSİNİZ?


Sahip olduğumuz hayat standardımızın gelecekte ne seviyede olacağını ne yazık ki kendi istediğimiz doğrultusunda kontrol altında alabilmek, sürekliliğini sağlamak oldukça güçtür. Bunun en önemli sebebi de, gelecekte bizi neyin beklediğini bilmemizin mümkün olmamasıdır.
Bu sebepten kendimizin ve ailemizin geleceğini güvence altına almak için birikimler yaparız. Yapmış olduğumuz birikimleri örneğin ev alıp kira geliri olarak değerlendirmeniz mümkün olsa da kira gelirlerinde kiracının ödeme düzensizlikleri ve devlete ödeme yükümlülüğünde olduğunuz vergiler evinizin gelecekte ki değer kaybı yaşayabileceğiniz sorunlar arasındadır.


Önceleri bütçemizin elverdiği ölçüde paramızın değer kaybetmemesi için halk arasında yastık altı olarak tanımladığımız, paramızı altın ya da dövize çevirir bunu da evde muhafaza ederek saklardık. Fakat gerek dünya ekonomisi gerekse ülkemizde yaşanan günlük piyasalardaki değişikler ve gelişmeler paramızın büyük ölçüde değer kazanmasına ya da değer kaybetmesine yol açmaktadır. Bu sebepten yatırımcılar bu riski göze almaya korktukları için risk almadan paralarının değer kazanması için vadeli hesap kullanımını tercih etmektedirler
Vadeli mevduat hesabı son dönemlerle birikim yapmak isteyenler açısından hiçbir riski olmayan en güvenli ve tercih edilebilir yatırım aracıdır. Vadeli mevduat hesabında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vadenin iyi ayarlanmasıdır. Vadesi dolmamış olan mevduat hesabınızdaki paranızı çektiğiniz takdirde zarar edersiniz. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı kısa, orta ve uzun vadeli olarak belirleyip, mevduatınızın vadesini de buna göre ayarlamanız gerekecektir.
Bir başka ifade ile ihtiyacınızın kısa sürede gerçekleşeceğini öngörüyorsanız vadeyi kısa süreli tutmanızı öneririz.  Eğer paranıza kısa süreli ihtiyaç duymayacağınız düşünüyorsanız vadeyi mümkün olduğunca uzun tutmalısınız ki kazancınız yüksek olsun.
Açacağınız vadeli mevduat hesabınız için internet üzerinden tüm bankaların faiz oranlarını inceleyebilir, en yüksek vadelihesap faiz oranını belirleyebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden açacağınız vadeli hesaplarda faiz oranlarının şube oranlarına göre daha avantajlı olduğunu da unutmayın.1 yorum:

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!