26 Ocak 2016 Salı

Tüp Bebek Sürecinde Adım Adım Yaşayacaklarınız
Üç ana bölümden oluşan tüp bebek tedavi sürecinde, sizin yapmanız gereken tek şey stressiz ve huzurlu bir ortamda olmaya dikkat etmektir. Bu süreçte doktorunuzun da size vereceği birçok tavsiye olacaktır. Bu tavsiyelerle birlikte sağlıklı bir hamilelik geçirerek bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. İşte tüp bebek tedavi sürecinde adım adım yaşayacaklarınız;
1-      Yumurtalıkların Uyarılması
Tüp bebek tedavisine başlanırken, adet döneminin ikinci ya da üçüncü gününde temel ultrason incelemesi ve östrojen tayini yapılır. Bu incelemeler kullanılacak ilacın dozuna karar verilmesi için önem taşıyor. İlaç süreci başladığında, zaman zaman yumurtalıkların durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir.
2-      Yumurtaların Toplanması
Yumurtalar olgunlaştıktan sonra sıra toplama işlemine geliyor. Toplanan yumurtaların olgun olup olmadıkları kontrol edilir ve olgun olanlarına dölleme işlemi uygulanır. Toplama işleminden en fazla 1-2 saat dinlendikten sonra evinize gidebilirsiniz. Yumurtalarınızla ilgili bir problem yaşıyorsanız, yumurta donasyonuna başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.
3-      Mikroenjeksiyon
Hücre duvarından mikroskobik bir maddeyi ekleme işlemine mikroenjeksiyon adı veriliyor. Tüp bebek tedavisinin en önemli işlemi olan mikroenjeksiyon diğer tekniklere göre daha detaylı ve zahmetli bir yöntemdir. Özellikle erkeklerden kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmak ortaya çıkarılmış olsa da hamile kalma ihtimali düşük olan kadınlar için de oldukça etkili bir çözüm olarak, tüp bebek tedavi sürecinde yerini alıyor.
4-      Embriyo Transferi
Embriyolar, iki hücreli aşamadan çok hücreli blastokist aşamasına kadar herhangi bir dönemde transfer edilebilmekle beraber, en sık tercih edilen transfer zamanı 4-8 hücreli aşama olarak karşımıza çıkıyor. Embriyoların bu hale gelmesi 2- 3 gün sürebiliyor. Bu yüzden transfer iki ve altıncı günler arasında yapılabiliyor. Olumlu sonuçları incelediğimiz zaman, 2-4 embriyo transferinin başarılı olduğu görülüyor. Bu durumlarda çoğul gebeliklerin oranı da yükseliyor fakat kadının yaşı ile çoğul gebelik oranı farklılık gösteriyor.
5-      Stresten Uzak Hamilelik

Tüp bebek tedavisi başladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, stresten uzak durmak ve sağlıklı bir hamilelik için harekete geçmek. Ağır sporlardan uzak durmanızda ve huzurlu ortamlarda olmaya özen göstermenizde fayda var. Ayrıca tüm hamileliğiniz boyunca size verilen tarihlerdeki kontrolleri atlamamalı ve sorunuz olduğu zaman Dünya Tüp Bebek Merkezi’ne mutlaka sormalısınız. 

2 yorum:

  1. Cok faydali bir yazi olmus.bu konuda tum detaylanidirmalari yapmissiniz umarim faydali olur herkese. Selamlar

    YanıtlaSil
  2. Dilerim soruları olanlara yardımcı olabilmişimdir. teşekkürler Şefika hanım.

    YanıtlaSil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!