23 Haziran 2015 Salı

Klima Filtresi temizliği nasıl yapılır?

Klima Filtresi temizliği nasıl yapılır?

Yaz aylarına girmiş bulunuyoruz. Havaların gittikçe ısındığı şu dönemde, bunaltıcı sıcaklardan bizi koruyacak beyaz eşya ürünlerinin başında klimalar geliyor.
Bulunduğumuz ortamı soğutmasının yanı sıra nem seviyesini dengeleyen klimalar,  havada bulunan bakteri ve kirli havayı filtrelerinde süzerek daha sağlıklı bir ortam oluşturuyorlar. Klimanın sağladığı bu temiz hava filtreler aracılığıyla oluyor. Bu sebeple klima fitrelerinin bakımı oldukça önem kazanıyor. Filtrelerin bakımını doğru ve zamanında yapmadığımız takdirde, kötü havaya maruz kalıp sağlıksız bir hava solumamız mümkün.
Zamanla klima filtresinde biriken tozlar, klimanın verimli bir şekilde çalışmasını engellediği gibi çeşitli mikroorganizmaların üremesine yol açabilir. Ayrıca düzenli temizlenmediğinde hava dağılımı iyi sağlanamayacağından soğutma ve ısıtma verimi azalır. Bu nedenle klima fitrelerini 15 günde bir düzenli olarak temizlemeliyiz.

Peki klima filtreleri nasıl temizlenmeli? İşte size adım adım klima temizliği:
1.Klima filtresini temizlemeden önce klimanın kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca sigortadan elektrik bağlantısını kesin.
2.Klima filtresi klimanın ön kapağının altında yer alır, kapağı tutan tırnakları kaldırarak filtreye ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapmakta zorlanıyorsanız, klimanın kullanım kılavuzuna göz atabilirsiniz.
3.Filtreleri dikkatlice yerinden çıkarıp suyun altında güzelce yıkayın.
4.Hafif tozlanmalarda elektrik süpürgesiyle temizleyebilirsiniz. Eğer filtreler çok kirliyse musluk altında, tozlu olan kısımları aşağı bakacak şekilde bol su ile yıkamalısınız.
5. Filtreleri duru suyla, herhangi bir temizlik maddesi kullanmadan yıkayın. Tiner ve petrol gibi yakıcı ürünler kullanmaktan kaçının. Ayrıca yıkama sırasında kullandığınız suyun kaynar olmamasına özen gösterin.
6.Yıkayıp iyice temizlediğiniz filtreleri birbirine hafif çarparak kalan ufak tefek tozların giderilmesini sağlayın.  
7.Temizledikten sonra temiz bir bezle silerek kurulayabilir veya güneş gören bir ortamda kurumaya bırakabilirsiniz.
8. Filtreleri kurulamadan yerine takmayın. Ayrıca ağır koku barındıran temizlik malzemeleriyle temizlemeye kalkmayın.
9.Daha detaylı bir temizlik için içerisinde bulunan serpantin adlı alüminyum saç panelin aralıklarını da temizleyin. Bunun için ön panelin kasasındaki parçaları tamamen sökmeli ve gerekirse bu işlem için teknik servisten yardım almalısınız.
10.Filtreleri iyice kuruduktan sonra klimaya yerleştirebilirsiniz.  Filtreyi ıslak ya da nemliyken sakın takmayın. Filtreleri taktıktan sonra klima ön kapağını kapatıp klimanın sigortasını açabilirsiniz.
Eğer mevcut klimanızı yenilemeyi düşünüyorsanız, Beko’nun  inverter veya Active power serisi klimalarını tercih edebilirsiniz. İnverter klima fiyatları için Beko’nun web sitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!