24 Nisan 2015 Cuma

Küçük ev aletlerinin ömrünü uzatacak ipuçlarıGerek kişisel bakım, gerek temizlik, gerek gıda hazırlama gibi konularda en büyük yardımcımız olan küçük ev aletleri, evimizde sık kullandığımız eşyalardan biri. Gün içinde sıkça kulandığımız bu aletlerin ömrünü uzatacak ipuçlarıyla tanışmaya ne dersiniz?
İşte küçük ev aletlerinin uzun ömürlü olmalarının sırları:


Saç kurutma makinesi
Banyodan sonra saçımızı kurulamak için kullandığımız saç kurutma makineleri, yanlış ve özensiz kullanım sonucu kısa zamanda bozulabiliyor. Ayrıca ömrünün 3 yıl kadar olduğunu söyleyebiliriz. Saç kurutma makinesinin ömrünü uzatmak için filtresini sık sık temizlemeye özen gösterin. Çalıştığında yanık kokusu geliyorsa veya soğuk hava üflemeye başladıysa, saç kurutma makinenizi değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Mikser
Mutfakta yemek hazırlamayı pratik hale getiren mikserlerin ömrü ise 5-9 yıl arası. Mikserinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, mikserinizi kesintisiz ve uzun süre kullanmamaya dikkat edin. Aksi takdirde motoru çok fazla ısındığı için yanabilir. Ayrıca her kullanım sonrası fana veya motora yakın olan bölümlerini iyi temizlemeye özen gösterin. Biriken atıklar motorun yanmasına yol açabilir.
Motor hiç hareket etmiyor veya yavaş çalışıyorsa, makineden hırıltılı bir ses çıkıyorsa yeni bir mikser almanız şart.

Elektrikli süpürge
Ev temizliğinde en büyük yardımcımız olan elektrik süpürgesinin ömrü 5-7 yıl kadar. Elektrik süpürgesinin daha uzun ömürlü olabilmesi için, birkaç kullanım sonrası filtresini temizlemenizde fayda var. Ayrıca hortum veya sapını tıkayan bir engel olup olmadığını kontrol edin. Torbasını mümkün olduğunca ağzına kadar dolu bırakmamaya dikkat edin. Hortum ile torbanın bir araya geldiği deliği tıkayan bir şey olmadığından emin olun. Eğer öyle bir durum varsa, süpürgenin düzgün çalışmasını engeller.
Süpürgenizin motoru yandığında veya dış iskeleti çatladığında kullanılamaz hale gelecektir. Böyle bir durumda yeni bir süpürge almayı düşünebilirsiniz. Bu haldeyken tamir ettirmek yeni bir süpürge almaktan daha pahalıya gelecektir.

Filtre kahve makinesi
Eğer bir kahve tutkunuysanız, mutfağınızın baş köşesinde mutlaka bir filtre kahve makinesi vardır. Kahve makinenizi uzun süre kullanabilmek için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz gerek. Öncelikle her kahve yaptıktan sonra filtresini çıkarıp temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle kahvenin demliğe süzüldüğü alanda artık olmamasına özen gösterin. O bölümde kalan artıkları sirke ve ılık suyla temizleyerek kahve makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. 
Hazırladığınız kahve yeterince sıcak olmuyorsa, makine filtreleme ve ısıtma işlevini yitirmiş olabilir. Bu durumda yeni bir makine almayı düşünebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!