31 Mart 2015 Salı

Girişimci kadınlar yazımızın son yazısı zuzucan'ların annesi

Merhaba sevgili Çiğdem;Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Zuzucan kimdir?

Ben Çiğdem Özdemir. Nam-ı diğer Soran Anne. Elif ve Kerem’in annesiyim. Zuzucan 2008 de temelleri atılan örgü oyuncak girişimim. Kosgeb destekli olarak 2009 kuruldu.

ZUZUCAN ismi çok ŞİRİN bu isme nasıl karar verdiniz? Özel bir sebebi var mı akılda kalıcı olması adına mı verilmiş bir karar bu?
Hazırlık aşamasında farklı bir marka ismine karar vermiştim. Tüm hazırlıklar ona göre yapılmıştı. Resmi açılışa 3 gün kala zuzucan oldu. Adile teyzemiz masallarını anlatırken bize “kuzucuklarım” derdi. Çocuklarda kuzu yerine genelde “zuzu” diyorlar.
Buradan yola çıkarak Zuzucan: çocuklar bizim canımızdır demek J
Ürünlerinizi daha çok kimlere pazarlıyorsunuz? Alıcılarınızın tepkilerinden bahsedebilir misiniz ? Geri dönüşleri nasıl oluyor?
Oyuncaklarımı anne-babalar kadar anneanne-babaanne-dedeler de çok seviyor. Kendi çocukluklarını hatırlıyorlar ve zuzucanların ömürlük birer hediye olduğunun farkındalar.
Boncuk – metal – ahşap – plastik içermeyen oyuncaklar olduğundan sağlıklı ve güvenli oyuncaklar.
Güvenle oynadıkları için geri dönüşler çok güzel. Betül Mardin, Haldun Dormen, rahmetli Ülkü Adatepe gibi pek çok müşterimiz oldu.

Daha çok ne tür ürünleriniz beğeniliyor ve  talep görüyor?
Toprak, Yaprak, Kıpırcan, Kımılnaz, Dede ve Anneanne karakterleri var.
Toprak bizim ilk bebeğimiz. Toprak ve Yaprak bebek her zaman çok talep alıyor.
Doğumgünü hediyesi olacaksa aile olarak almayı tercih ediyorlar. Yeşilseverler dediğimiz bu aile konseptimiz “aile sıcaklığı aşılayan şiddet içermeyen” oyuncaklar olarak tanınıyor.

İleriye yönelik zuzucan  ile ilgili yapmak istediğiniz neler var?
Bu yola çıktığım günden beri hayalim çizgifilm ve kitaplar. Elif ve Kerem’in doğumuyla biraz ertelesem de bir gün bu hayalimin gerçek olması için tüm çalışmalarım.

Bu işi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar oldu mu?

Tabi ki. Sağlıklı hammaddeye ulaşmak zor oldu. Hammadde büyük miktarda satılıyor. Küçük bir girişimci olarak az miktarda alabilmek – doğru ürünü bulabilmek zor oldu. Türkiye’deki hemen hemen tüm ip-yün üreticilerinin ürünlerini inceledim.

Sonunda kaşındırmayan – boya vermeyen – sağlık ürünü buldum.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi?

Daha yolumuz uzun. Dönem dönem iyi ve kötü günler oluyor. Sonuçta yurtdışından gelen ucuz oyuncaklarla kıyaslanmak biraz üzücü. Ama bilinçli ebeveynler zaten sağlık ve kaliteyi bulduklarında memnuniyetle oyuncakları çocuklarına ulaştırıyorlar.

Oyuncaklarımız 28 – 32 cm boyutunda, sadece yün ve boncuk silikon (elyaf) dan üretiliyor.

Sigara içmeyen ev kadınları üretiyor. Her bebek yaklaşık 30-36 ayrı parçadan örülerek ve elde dikilerek yapılmaktadır.

 

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken sizi bu işe iten ne oldu?

İş hayatına erken yaşlarda atıldım. İçimde hep girişimcilik aşkı vardı. Çocuklar ve teknoloji benim için önemliydi. Uzun süre ne yapsam diye düşünürken oyuncak da karar kıldım.
Hem de örgü örmeyi bilmeyen biri olarak. Yaşasın anneler – anneanneler – teyzeler J

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Asla plan yapamıyorsunuz. Her an değişime hazır olmak gerekiyor. A-B-C planlarınız olmalı. Bir toplantı organize ediyorsunuz kuzunuzun ateşi çıkıyor. İptal. Kadın olmak pek çok sorumluluk demek: Çocuklar, ev, iş, eş, kendiniz, aile. Her an bir heyecana hazır olmak gerekiyor.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

 

Ben her akşam yatarken “yok artık yapamayacağım” dedim. Her sabah “nerede kalmıştım” diyerek devam ettim.

Girişimcilik de hayallerin peşinde koşmak, aile desteği ve gerektiğinde hayalinden vazgeçebilme gücü bence olması gerekenler.

 “ilknurun dünyası” okuyucularına 23 Nisan hediyemizi de şimdiden verelim:
zuzucanoyuncak@gmail.com adresinden bizlere ulaşarak “ilknurun dünyası” diyerek sipariş veren herkese “75 tl/ad yerine” “39 tl/ad”  ödeyerek zuzucan lara sahip olabilir. (23 Nisan’a kadar geçerlidir)

Röportaj için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca indirim içinde ayrıca sevgilerimi gönderiyorum.Takipçilerim bu habere çok sevinecekler:)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!