16 Şubat 2015 Pazartesi

Girişimci Kadınlar yazımızın ilki , Kavanoz Dipli Dünya ile Röportaj


Önümüzde 8 Mart Kadınlar Günü  var ve ben bu günden itibaren Mart ayını girişimci ve başarılı kadınlarımız ile yaptığımız röportajlara ve onların neler yaptığına dair yazılarımla karşınızda olacağım değerli takipçilerim.İlk misafirimiz Kavanoz Dipli Dünya.İsmi kulağa çok farklı geliyor değil mi?

Kavanoz Dipli Dünya sayfasına gidebilir ve renkli mutfaklar için neler yapılabilir görebilirsiniz.Ama öncesinde;  bu hikayeyi bir de sahiplerinden dinleyelim.

-Merhabalar; kısaca kendinizden bahseder misiniz? Önce sizi biraz tanıyalım, sonra kavanoz dipli dünya hakkında sorularım olacak.

-Ben Duygu Özdemir , ben Özge Karabulak . 
Biz yoğun iş temposundan sıkılan ve stresten uzaklaşmak isteyen iki iş kadını bir arayış içindeyken bu hobimizi keşfettik . İşçi sınıfındaki iş kadınıyken aynı zamanda girişimci kadınlar olduk . Aslında özel sektörde bir lojistik firmasında çalışmaktayız . İkimizde üniversite mezunuyuz , ikimizde evliyiz ama henüz anne değiliz .  Bilinçli kadınlar olarak sadece tüketmek değil aynı zamanda üretici olmak istedik .

-Kavanoz dipli dünya bu isme nasıl karar verdiniz? Özel bir sebebi var mı akılda kalıcı olması adına mı verilmiş bir karar bu?

-İlginç bir isim olsun , dikkat çeksin dedik . Ne olsun ne olsun derken tamamen spontane gelişti. Yani özel bir sebebi yok .
-Ürünlerinizi daha çok kimlere pazarlıyorsunuz? Alıcılarınızın tepkilerinden bahsedebilir misiniz ? Geri dönüşleri nasıl oluyor?

-Ürünlerimiz bir kitleye hitap etmiyor açıkçası . Herkes için ürün tasarlayabiliyoruz . Standartın dışında daha çok tasarım yapmaya ve herkesin zevklerine hitap etmeye çalışıyoruz . Hatta bir keresinde yaptığımız bir kampanyaya bir beyefendi katılmıştı . Ürünümüzde kalp pencereli kavanoz mumluktu . Eşi için katılmış çekilişe . Hediyemizi aldıktan sonra eşiyle evlerinde mumu yakıp bize süper oldu diye resim göndermişlerdi . Çok mutlu olduk tabi ki . Özellikle böyle erkeklerin varlığı bizi daha da mutlu etti . Hiç olumsuz geri dönüş almadık.

-Ne güzel tebrik ediyorum o zaman bir kere daha sizleri. Peki ; daha çok ne tür ürünleriniz beğeniliyor ve  talep görüyor?

-Biliyorsunuz Türk aile kültüründe sofra düzeni önemli. O yüzden en çok fanus çeşitlerimiz rağbet görüyor -Evet haklısınız bende severim fanusları, renk, renk, cıvıl cıvıl mutfak herkesin hayali.Bir bakıma bu hayale katkıda bulunuyorsunuz sizlerde.İleriye yönelik kavanoz dipli dünya ile ilgili yapmak istediğiniz neler var?

-Bu aynı zamanda bizim hobimiz olduğundan büyütmek süper yerlere gelip deli paralar kazanmak gibi bir isteğimiz yok . Zaten iş stresinde uzaklaşalım diye yapıyoruz . Tamamen işe dönüştürüp bu da hayatımızda ayrı bir stres olsun istemiyoruz . Amatör ruhumuz hep kalsın , o heyecanımızı yitirmeyelim . Ama tabi önümüze güzel bir fırsat da çıkarsa değerlendirebiliriz.


-Bu işi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar oldu mu?
-Oldu tabi ki olmaz mı , Bazen malzeme tedariğinde sıkıntılar yaşadık . Herkes meğerse deli gibi kavanoz boyuyormuş. Bir keresinde bir firma piyasadaki bütün boyanabilir kavanozları toplamış . İthalatçısına kadar gittik . Yok maalesef kalmamış . En son eşimin de çabasıyla bulduk ve sorunu çözdük ama bir hafta aradık diyebilirim .

-Bir haftalık arayışınızın mutlu son bulmasına sevindim.Bir de  şu soruyu sormak istiyorum size; yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi?

-Henüz tam verim alamıyoruz açıkçası . Daha çok desteğe ihtiyacımız var ama bunun içinde tabi ki zaman ihtiyacımız var .  Zamanla güzel şeyler olacağına inanıyoruz .

-Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken sizi bu işe iten ne oldu?
-Aslında iş olarak başlamadı , sadece hobi amaçlıydı ama sonra bizim gibi girişimci kadınların olması bizi cesaretlendirdi ve neden bizde yapmayalım dedik . Bu ürünleri ilk önce hobi amaçlı yapan bir arkadaşımızın annesinden gördük . Bu nasıl yapılır diye araştırmaya girdik , denedik . E bayağı biz bu işi beceriyoruz dedik süper oldu .


-İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?
-Kavanoz dipli dünya için konuşacak olursam kadın olduğumuz için zorluk çekmedik ama genel itibari ile değerlendirecek olursak kadın olmak bu ülkede çok zor . En son çok üzülerek öğrendiğimiz ve kahrolmamıza sebep olan  Özgecan Aslan cinayeti var . Ailesine sabır diliyoruz . İnşallah kadınların yaşadığı son işkence olur . İş hayatında kadın olmak zor . Mini etek giysen sorun , dar giysen sorun , kırmızı ruj , kırmızı oje her şey sorun . Hele bir de anneyseniz çok daha zor . Özel sektörde çalışıyoruz . Özge : Benim patronum kadın mesela 5 senedir aynı şirkette çalışıyorum . Patronumda çok başarılı buluyor beni ama terfi vermiyor . Neden biliyor musunuz  ? Yarın öbür gün hamile kalıp giderim diye  Kadın işverenden bunları duymak da ayrı bir ironi . 

-Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?
Yeter ki cesaretleri olsun ve olumsuz hiçbir şeye kulak asmasınlar . Bu dünyada kadınların olduramayacağı hiçbir şey yok . Yeter ki istesinler ve yeter ki engelleri aşabilecek cesaretleri olsun . Bu röportaj için Teşekkür ederiz  İlknur Hanım.
BEN TEŞEKKÜR EDİYOR VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.


2 yorum:

  1. sayfanızı hergün maile düşen mesajınıza takip ediyorum ilkdefa yorumda bulunak istedim.Güzel pratik bilgiler veriyorsunuz.organikgeldi.com olarak organik gıdalara önem vermemize rağmen sizin tariflerinizde ayrıca göz zevkime hitap ediyor tesekkür ediyorum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim sevgili admin yazılarımı okuyup beğenmenize çok sevindim.

      Sil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!