26 Şubat 2015 Perşembe

Girişimci kadınlar yazımızın ikinci konuğu "makarakırkyama"
8 Mart'a kadar girişimci kadınlarımızla ilgili yazılarıma yer vereceğimi belirtmiştim.  Bu gün ki; konuğumuz Makarakırkyama...
Merhaba Aynur hanım;kısaca kendinizden bahseder misiniz? Önce sizi biraz tanıyalım, sonra makarakırkyama  hakkında sorularım olacak.
-Biz ortaokul-lise yıllarından beri arkadaşlığımızı devam ettirmiş iki bayanız. Birimiz İşletme, diğerimiz Bilgisayar Programcılığını bitirip iş hayatında bir süre yer aldık. Bu arada evlilik, çoluk çocuk olaylarını da yaşayıp son zamanlarda kırk yamaya merak saldık.

Makara40yama ismi çok cici bu isme nasıl karar verdiniz? Özel bir sebebi var mı akılda kalıcı olması adına mı verilmiş bir karar bu?


-İsim verme kısmı pek kolay olmadı. İkimiz de listeler yaptık, internetten araştırdık ve sonra birlikte oturup bir beyin fırtınası yaptık. Hem işimizi yansıtsın, hem akılda kalıcı olsun hem de ikimizin onayladığı bir isim olmasını istedik ve makara40yama  isminde 
karar kıldık.

Çok güzel bir isim gerçekten akılda kalıcı :) Ürünlerinizi daha çok kimlere pazarlıyorsunuz? Alıcılarınızın tepkilerinden bahsedebilir misiniz ? Geri dönüşleri nasıl oluyor?
-Daha çok el emeği hediye almak isteyen kişilere pazarlıyoruz. Genelde beğeniyle karşılıyorlar ve hem fonksiyonel hem de göze ve  gönüle hitap eden ürünler yaptığımızı belirtiyorlar.
Daha çok ne tür ürünleriniz beğeniliyor ve  talep görüyor?
Çanta, mutfak ürünleri,  kitap kılıfları en çok talep gören ürünlerimiz.

İleriye yönelik makarakırkyama  ile ilgili yapmak istediğiniz neler var?
-Web sitemizi geliştirmek ve online satış yapabilmek istiyoruz. Yabancı el emeği severlere Türk motifli ürünlerimizle ulaşabilmek de planlarımız arasında.Harika , eminim yabancılar bu emeğe ve harika ürünlere bayılacaklar.Bu işi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar oldu mu?

-Aslında ürünlerimizi pazarlama konusunda zorlanıyoruz. İhtiyaç sahibine doğru zamanda ulaşabilmek istiyoruz. Bu konuda araştırmalarımız  devam etmekte.


Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi?

-Henüz tam anlamıyla alamadık. Aslında  çok yeniyiz ve  işin çok başındayız. Kendimizi daha iyi ifade edip daha geniş kırkyama severlere ulaşacağız.Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken sizi bu işe iten ne oldu?

-Biz yaptıklarımızdan çok keyif alıyorduk. Her  yeni yaptığımız ürün daha önce yaptıklarımızın  üstüne yeni bişeyler koyarak ilerliyordu. Yakınlarımızdan da beğeni kazanınca bizimle aynı zevke sahip kişilere ürünlerimizi ulaştırabilmeyi hedefledik. Hem de gelecek taleplere göre kendimizi de yenileyip araştırıp geliştirmeyi planladık.  

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

-Zorlukları  da,  sağladığı avantajları  da var. Bazen öyle hale geliyor ki ;kadınların genel yaşadıkları zorluklar sebebiyle daha müsamahakar  davranılabiliyor. 

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

-Başlamak, bitirmenin yarısıdır. Eğer işlerini başkalarıyla paylaşmak ve kendilerini de işleri  konusunda geliştirmeyi istiyorlarsa  yola koyulmanın vakti gelmiştir. Gözlerinde büyütmesinler. Bol bol araştırıp benzer iş yapan bayanlardan tecrübelerini  sorsunlar. Bir  de  bol şans diliyoruz.
Makara40yama olarak çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ediyorum röportajıma katıldığınız için:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!