Fizik tedavi ve reabilitasyon nedir?

0
46

Günümüzde o kadar çok duyar oldum ki; bu kelimeleri bir arada herkes mi aynı dertten muzdarip diye düşünür oldum inanın. Fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir? Bu konudan biraz bahsetmek istiyorum sizlere.
Geçirilen herhangi bir hastalık veya yaralanma yüzünden hareketlerde fonksiyon sorunu yada fonksiyon kaybı yaşayan insanların hareketlerini eski haline getirebilmek için uzman ve işinde tecrübeli doktorlar ve fizyoterapistler bir araya gelerek çalışıyorlar.Bu bölüme ise fizik tedavi ve rehabilitasyon adını veriyorlar.

Doktorlar hastalara özel bir program çerçevesinde bir tedavi programı hazırlıyorlar.Fizik tedavi doktorları tedavi uygulaması sırasında fizyoterapistler ile birlikte yakın iş birliği içinde çalışıyorlar.

Fizik tedavi doktorları, tedavi seçeneği olarak çeşitli fiziksel yöntemler önerebilir; ısı ya da buz uygulama, akupunktur, fonksiyonları iyileştirmek için tedavi edici egzersizler vb.Ben İstanbul’da Anadolu yakasında yaşadığım için olsa gerek ,bu konuda en başarılı hastanelerden biri olan Centralhospital’in başarılarını bu alanda ne kadar uzman ve tecrübeli bir kadroya sahip olduklarını öğrendim.


Hasta deneyimlerini tek tek inceledim. Hastalar doktorların yakınlıkları, iyileşme sürecindeki destekleri ve ağrısız günlere geri döndüklerinden bahsetmişler.Bu beni çok etkiledi .Hastalar zaten fiziken ve ruhen daha zayıf ve hassas bir dönem yaşarlar tedavileri sırasında, doktorların iyi niyetli ve hassasiyetleri, güler yüzlü olmaları, hastalarını anlamaları ve destek olmaları bu bakımdan çok önemli.


Unutmayın fizik tedavi kliniklerinin hepsinde yeni teknolojiler bulunmuyor bu nedenle tedaviye başlamadan önce  en yeni teknoloji ile donatılmış elektroterapi aletleri ile muayene ve tedavi imkanı sağlayan hastaneleri seçin.
Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here