Kreşte ilk gün !

0
56
Güzel ve sıcak bir günden daha merhaba;
Dün sizlere bu yazımda  bazı önerilerde bulunmuştum nacizane…
Bugün ise kreşe karar verdiniz, kreşin istediği evrakları hazırladınız, alınacak mataraydı, yedek kıyafetti, kişisel bakım malzemeleriydi gibi eşyaları hazırlayıp okula başladınız.
Sorun bir , evden nasıl çıkacaksınız?
Şöyle ki; daha önceden çocuğunuza kreş hakkında bilgi vermeli, neden gitmesi gerektiğini, ve orada ne kadar kalacağını, neler yapacağını uygun bir dille anlatmalısınız.Önceden bilgi sahibi olan çocuğun okula heyecanla hazırlanacağından emin olabilirsiniz.Haa unutmadan o gün anne ve baba olarak işten izin alarak tüm günü tetikte beklemenizi oneririm:)
Kıyafetler giyildi, kapıdan çıkıldı, kreşe doğru gidilirken, ona kreş ile ilgili sevimli şeylerden bahsedebilirsiniz.Bu onun daha hevesli olmasını sağlayacaktır.
Kreşin kapısına geldiğinizde sizi herhangi bir öğretmen karşılayacaktır, siz çocuğunuzun yaşına göre onunla ilgilenecek öğretmenini çağırın ve ilk anın özel olmasını sağlayın.
En fazla 15 dakika kalın çünkü fazlası çocuğunuzun sıkılmasına ve size kaçmasına sebep olabilir.
Ona doğruyu söyleyerek okuldan ayrılmaya gayret gösterin.Mesela “Baba ile benim işlerim var onları halledince geleceğiz ve seni alacağız sen burada öğretmeninle ve arkadaşlarınla güzel vakit geçireceksin! deyin.SAKIN OLA SAKIN YALAN SÖYLEMEYİN, erken geleceğiz diyerek , geç giderseniz çocuk bunu unutmaz…
Elbette ağlayacaktır, masum ve kendine acındırarak dudakları büzüp sizi etkilemeye çalışacaktır.Ona da hak verin yeni bir mekan, farklı kişiler, tanımadığı ve yabancısı olduğu bir çok etken bir arada…Ama siz anne-baba olarak biraz kendinize ve duygularınıza hakim olun ve onu teselli etmek yerine, “hoşçakal!, görüşürüz” diyerek el sallayıp bir an önce oradan uzaklaşın….
Aksi takdirde hem sizin için hem çocuk için sonraki okula geleceği günlerde bu sahneyi çok sık yaşarsınız.Sizin zayıf olduğunuz durumu algılayan çocuğunuz bunu sık sık size karşı kullanacaktır,buna mahal vermeyin.
Çocuğunuza görünmeden 1 satte , 45 dakikada bir okula gelerek onu gözleyebilir, neler yaptığına bakabilirsiniz kreşte.Bu sizin içinizin ve vicdanınızın rahatlamasını sağlyacaktır.
Ne olursa olsun ben çocuğumu neden bıraktım ki? sorusunu her anne sorar kapıdan çıkarken çünkü..
Unutmayın hem onun eğitimi, hem de sizin için en iyisi bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here