Kreş seçiminize katkıda bulunacak anne önerileri

0
31
Herkese merhabalar;
Malum yaz bitiyor ve Eylül ayı yaklaşıyor. Kreş ve okullar açılıyor.2 yıl önce benim yaşadığım kreş sorunlarından bahsederek, belki de ;bu dönemde kafasında bir sürü soru işareti olan ebeveynlere yardımcı olabilirim.
Haydi başlayalım!
Çocuklar büyüdükçe algıları, gözlemleri ve istekleri değişiyor, bazen anne babalar çocuklarına yetemez oluyorlar, Anne babanın verdiği eğitim ve öğretimin de bir kotası var ,çünkü çocuk dışarıdan bir yabancı anlattığında daha iyi dinliyor, kurallara uyuyor ve çabuk öğreniyor.
Çocuklarınızı sürekli dizinizin dibinde tutamazsınız, bir fanusa da koyamazsınız,büyümeye başladıkça sosyal çevresi genişleyecek ve hep daha fazlasını isteyecektir.Parka gitmek, oyun oynamak, boyama yapmak, aktivite yapmak, sorduğu sorulara cevap almak,gibi gibi gibi…
İşte bu dönemde, ister ev hanımı , ,ister çalışan bir anne olun devreye kreşler giriyor.Hem oyun , hem eğitim, hem eğlenceli öğretim olarak kreşlerin faydası yadsınamaz elbette.
Peki doğru kreş nasıl bulunur ve nasıl olmalıdır?
Evinize en yakın kreşlerle görüşerek başlayın işe.Çünkü çalışsanız da ev hanımı olsanız da size yakın olan bir kreş her zaman daha avantajlıdır.Kontrol etme açısından ve kış, soğuk, sıcak, acil durumları göz önünde bulundurmalısınız.
Okulun öğretmenleri ile tanışın, okulu ve okulun içindeki bir günü gözlemleyin,dışarıdan ,esnaftan okul hakkında bilgiler almaya çalışın.Çevrenizde o okula giden çocuklar var ise onların aileleri ile görüşüp, sormak istediklerinizi sorun.
Okulun geçmişi ile ilgili internetten araştırma yapın.Mutfağına girip kontrol edin ve aylık yemek listesinden bir kopya almayı ihmal etmeyin.
Kreş yetkilisinden okuldaki bir günü anlatmasını isteyin, Çocuğunuzun özel zaafları ya da zayıf yanları varsa onları yetkili ile paylaşın ve öğretmeninden daha hassas olmasını rica edin..
Aklınıza takılan her şeyi sorun, unutmayın bu onların işi ve işlerini en iyi şekilde yapmakla mükellefler çünkü söz konusu bir çocuk, bir insan…
Yarın ki yazımız da kreşte ilk gün hakkında bilgiler vereceğim, şimdilik hoşçakalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here