Bugün 25 Kasım Dünya kadına yönelik şiddetle mücadele günü

0
30
Bugün 25 Kasım Dünya kadına yönelik şiddetle mücadele günü;Türkiye’de evlerinde hergün şiddete mağruz kalan binlere kadın ve çocuk var.O kadar acı verici bir durum ki bu bir kadın olarak şiddet mağduru hemcinslerim ve yavrucaklar için çok üzülüyorum. Şiddet uygulayan (insan demeye dilim varmıyor ), kişilere hep sormak istemişimdir.Anneside bir kadın annesine ya da kız kardeşine bu tarz bir muamele yapılsa hoşlarına gider miydi acaba?
Tehlikedeyseniz eğer ve şiddet görüyorsanız yardım isteyin lütfen.
Eğer karakola gidiyorsanız mutlaka şikayetinizin tutanağını tutturun.imzalayıp bir örneğini de kendiniz alın.
•    Karakol sizi hekime gönderecektir ya da götürecektir. Bu, hekim ya Hükümet Tabibi ya da bir Adli Tıp görevlisi olacaktır. Oradan da bir rapor alın.
•    Eve dönmek istemiyorsanız, risk altındaysanız sığınma talebinde bulunun. Karakol sizin için gerekli irtibatı kurup sığınma evine teslim etmekle yükümlüdür.
•    Herhangi bir Adliye’de Aile Mahkemesi’ne veya Cumhuriyet Savcılığı’na (tercihen kendi bölgenizdekine) başvurup, Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca korunma talebinde bulunabilirsiniz.
•    Yaşadığınız şiddete tanık olan veya şiddetten haberi olan  bir kişi 155’e ihbar da bulunabilir ya da bulunduğunuz yerdeki savcılığa yazılı ihbarda bulunabilir.

Neyin hıncını almaya çalışıyorlar ya da hangi zayıf ve çirkin yönünü kapatmak için şiddete başvuruyorlar acaba?Karşısında kendinden zayıf birini incitmek yada şiddet uygulamak haz mı veriyor bu neyin hırsı anlayamıyorum.Şiddet haberlerini yazılı ve görsel medyada izlemeye yüreğim dayanmıyor artık benim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here