26 Eylül 2013 Perşembe

4 yaş çocuklarına nasıl davranmalıyız?

4 YAŞ ÇOCUKLARI ,

Bu yaştaki çocuklar inanılmaz oluyorlar ikiz annesi bir anne olarak samimiyetle söyleyebilirim ki bazen çıldırıyorum.

Bu yaş çocukları yeni bir döneme girdikleri için çok farklı davranışlarda bulunabiliyorlar.
Bu yaşta evde kural koymaya başlamalısınız yok eğer geç kaldıysanız benim gibi zorlanabilirsiniz.
Kurallarla birlikte şefkatinizi de esirgemeden  iletişim kurabiliyorsanız sorun yok demektir.
Bazen hata yapacak ve yalan söyleyecektir.
Hatta suçu hayali kişilere atacak yaptığı hatayı yada suçu inkar edecektir.
Bu durumlarda tüm sevginiz ve sabrınızla doğruyu söylemesi için onu yönlendirmelisiniz.
Yalanın kötü birşey olduğunu doğruyu söylediğinde hatalı o bile olsa kızmayacağınızı belirtmelisiniz aksi takdirde ilerleyen zamanlarda çok daha büyük problemleriniz olabilir.


 Çocuğunuz kreşe başladığı dönemde ilk kez anne ve babadan ayrılma duygusunu yaşayacağı için ona biraz zaman vermelisiniz. 
 Bu bir süreçtir ve zamanla çocuğunuz buna alışacaktır. Bu yaşaması gereken bir dönemdir, bu dönemde annenin çocuğun yanından ayrılması ve daha sonra tekrar onu almaya gelmesi, annenin kaybolmadığı, onu bırakıp gitmediği anlamında gelir ve bunu öğrenir. O zaman dünyanın en mutlu çocuğu odur.

Siz çocuğunuzla neleri nasıl aşıyorsunuz? Ya da vereceğiniz öğütler nelerdir paylaşabilirseniz birçok anne faydalanacaktır arkadaşlar...

  


3 yorum:

  1. benim oğlanda 3,5 yaşında ve çok zorlanıyorum. bu sene kreşte 2.senesi hala her sabah evde kalıcam diye ağlayarak gidiyor. ve biz de kural koymak da başarısızız.

    YanıtlaSil
  2. Haklısınız Meral hanım ama kural koymazsanız yada ciddiyetinize inanmazsalar sizi asla dinlemezler. Kati olarak bu bir kural ve böyle olacak diye sizin sert tavrınızı görünce emin olun dinliyorlar ve kurala uyuyorlar.

    YanıtlaSil
  3. ilerleyen yılımız için bunu okumak iyi oldu, bu arada, annelere beyaz Mango çanta, kızlarına Pamuk prensesli askılı çanta çekilişi devam ediyor, şansını deneyemek isteyenler tık tık http://nihanni.blogspot.com/2013/09/cekilis-anneler-ve-kzlarna.html

    YanıtlaSil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!